Výběr správných lyží

Typů sjezdových lyží v současné době existuje nepřeberné množství. Ten svůj model najdete nejen podle výšky, ale i svojí lyžařské zdatnosti a pokročilosti, stylu jízdy nebo oblíbeného terénu. Právě to namíchá ten pravý koktejl ke skvělému lyžování.


 

Správný postup výběru sjezdových lyží

Ještě dříve, než se vypravíte do prodejny, je dobré si odpovědět na základní otázky ohledně vašich stávajících dovedností a preferencí:

 

Jaký jste lyžař?

Typ lyžaře definujeme několika kritérii: úroveň techniky a pravidelnost lyžování, disciplína / použití a pohlaví, výška a váha lyžaře.

Začátečník: Ještě nikdy jste nelyžovali, nebo jste lyžovaliě málo. Základní pohyby na lyžích jsou pro vás výzvou a učíte se první oblouky v pomalé rychlosti na lehkých (modrých) sjezdovkách.

Doporučené lyže : nenáročné, cenově dostupné a tolerantní.

 

Středně pokročilý: Lyžujete rekreačně (jeden až dva týdny ročně), víte dělat oblouky ve střední rychlosti a zlyžovať všechny sjezdovky v střediscích. Chtěli byste se dostat ještě dál, abyste lépe zdolával velké rychlosti.

Doporučené lyže: komfortní a Evolutive.

 

Pokročilý: Lyžujete již několik let a žádná sjezdovka vám neodolá! Všude procházíte s jistotou, na sjezdovkách či na jejich kraji. Ovládáte paralelní oblouky, střídání poloměrů a začínáte si skutečně vychutnávat carving.

Doporučené lyže : komfortní a výkonné.

 

Expert: Oblouky jakéhokoliv typu nejsou pro vás na sjezdovkách problémem ani při vysoké rychlosti, víte perfektně Carv. Mimo sjezdovky jezdíte bez problémů na všech typech sněhu a lyžujete s kontrolou a plynule.

Doporučené lyže : velmi výkonné až exkluzivně.

 

Lyže můžeme rozdělit podle pokročilosti sjezdaře na:

   Rekreační sjezdové lyže - pomalejší až středně rychlé sjezdové lyže pro pohyb zejména na upraveném terénu jsou nejvhodnější volbou pro začínající až středně pokročilé lyžaře. Spokojenou jízdu si na nich užijí všichni rekreační lyžaři, kteří nehledají extrémní rychlost, ale hlavně pohodové zážitky.

    Sportovní sjezdové lyže - sportovní modely budou vyhovovat náročnějším a pokročilejším lyžařům se zvládnutou technikou sjezdu.

    Závodní sjezdové lyže - modely jsou vhodné pro jezdce dokonale zvládající techniku a vyžadující maximální rychlost. Takový sjezdař lyžuje po hranách a své lyže má stále pod dokonalou kontrolou.

 

Rozdělení podle terénu

Lyže rozdělujeme na několik kategorií podle toho, v jakém terénu je chcete použít. Zde jsou různé profily lyžařů, abyste věděli, kde se zařadit. Jeden trend je však značný u všech výrobců - univerzálnost!

 

Na sjezdovky: pro adepty na přesnost a výkonnost na upravovaných sjezdovkách nebo pro rekreační lyžaře, kteří chtějí komfortně objevit všechny sjezdovky v jednotlivých střediscích.

Doporučené lyže : v oblasti vázání kvůli lepší reakčnosti úzké, poměrně široké špičky pro lepší start do oblouku a krátká délka pro snížení vibrací.

 

All Mountain: pro milovníky sněhu ve všech podobách. Tvrdý, měkký, prašanové ... chcete si dopřát radost na sjezdovkách i mimo ně.

Doporučené lyže : lehké lyže, komfortní a bezpečné ve všech terénech. Průměrná šířka v oblasti vázání by měla být kolem 80 mm. Ve srovnání s lyžemi na sjezdovky může být špička o něco delší kvůli lepší reakci na měkkém sněhu. Rádius by měl být dobře vyvážený pro střídání kratších a delších oblouků.

 

Freeride: pro prašanové maniaky, kteří většinu dne stráví mimo sjezdovky hledáním nedotčeného sněhu, a kteří sledují nejblíže sněhové srážky s obrovskou nedočkavostí.

Doporučené lyže : lyže s velkorysými rozměry. Široké v oblasti pod vázáním (nad 90 mm) a dlouhá a široká špička pro jízdu v prašanu.

 

Freestyle: pro nadšence do snowparků, kteří rádi skáčou a zkouší nové a nové triky na kickerů či railech a také na všech využitelných místech na okrajích sjezdovek.

Doporučené lyže : lyže se zvednutou špičkou i patou, pro možnost lyžování dopředu i dozadu (normal a switch), lehké a odolné, ale také všestranné na pohodové lyžování na sjezdovkách.

 

Více Vám pomůže následující rozcestník - Plánek typů sjezdových lyží.

 

Výška a váha lyžaře

Kromě dvou předešlých parametrů zde je i jedno mnohem osobnější kritérium: váha, výška a pohlaví lyžaře jsou také rozhodující při výběru lyží.

 

Výška: výška lyží závisí na výši lyžaře a terénů, na kterých chce jezdit. Obecně si pro freeridové lyže vybereme lyže přibližně stejně dlouhé jako je naše výška. Na sjezdovky, all mountain a freestyle jsou ideální lyže o 10 až 15 cm kratší než je vaše výška.

Váha: od váhy lyžaře závisí reakční schopnosti. Pokud si lehký lyžař vybere lyže s vysokou flexí, tedy příliš tvrdé, nevychutná si plně jejich kvalitu. A naopak, těžký lyžař bude mít na lyžích s nízkou flexí pocit lyžovačky "bez života". Samozřejmě, každý si může vybrat i podle toho, jakým stylem se pohybuje: sportovně a agresivní, nebo spíše rekreačně.

Pohlaví: dnes najdeme v obchodech modelové řady určené pro muže a ženy, ale i výhradně jen pro ženy.Výrobci přizpůsobují některé vlastnosti lyží právě ženám, například váhu.


Šířka lyží

Šířky sjezdovkových lyží se pohybují od (nejčastěji) 66 mm ve středu lyže výše. Za rozumnou horní hranici lze považovat asi 74-75 mm. Po sjezdovkách lze samozřejmě sjíždět i na lyžích mnohem širších, ale zkušenost i praxe včetně závodního lyžování ukazuje, že pro zachování sjezdovkového charakteru lyží a jejich optimální funkčnost na upravených, tedy u nás mnohdy velmi tvrdých tratích, je nepřehnaná šířka nejvhodnější. Stejně tak je nejlepší pro začátečníky i pro pokročilé, kteří chtějí správnou techniku pilovat. Tyto „úzké“ lyže na našem trhu i v půjčovnách dominují, a tak většina nevyhraněných lyžařů právě po takových sahá.

 
Délka lyží

Velmi přibližně platí, že začátečník bude spokojený na délce 140 až 160 cm. Nejběžnější délky pro pokročilého budou do 160 cm u žen a 160 – 175 cm u mužů. Od 180 cm výše už půjde ten, kdo ví co chce (vždy uvažujeme osobu neextrémních parametrů, tedy zhruba 150 – 200 cm, 40 – 100 kg).

Hodně vykrojené lyže charakteru slalomky, tedy do nějakých 13 – 14 m rádiusu, budou při typickém používání na kratší oblouky vhodné kratší, od 160 cm (ženy) do 165 cm (muži). Lyže méně vykrojené (R 17 – 19 m, racecarvery, „obřačky“) pro rychlejší jízdu a delší oblouky volte zase delší, až přes 180 cm.

Paušálně se dá říci, že danému člověku bude vyhovovat konkrétní lyže v délkovém rozmezí 10 cm, bližší upřesnění už ale často nelze provést jinde než za jízdy na sněhu. Pokud to nejde, méně zdatný by měl jít spíše níž. Možná by šlo říci „dokud jste v pohodě jen na modrých, berte spíš kratší délky daného modelu. Zdatný lyžař zvládne a často i ocení délky větší.

 

 

Značka lyží

Pro nevyhraněného lyžaře není příliš vhodné fixovat se bez významného důvodu na určitou značku. Jednak se tím zbytečně zužuje výběr, jednak jsou si srovnatelné lyže různých značek hodně podobné. Pokud ale jezdec už náročný hledá kvalitu a trvanlivost, má určitou logiku soustředění na některé značky malosériové, zhotovující všechny své modely se sendvičovou konstrukcí. Trochu by je snad šlo přirovnat k prémiovým značkám automobilů. Také u nich je cena vysoká, ale konstrukce, vlastnosti i životnost ji (jistě, jak pro koho) ospravedlňují. Běžný uživatel lyží na úrovni 10 – 15 tisíc korun se ale při výběru na značku skutečně fixovat nemusí.